مراحل طراحی سایت

در مراحل مختلف طراحی سایت چه می گذرد؟

با افزایش ضریب نفوذ اینترنت در ایران و وابسته شدن روز افزون مشاغل مختلف به اینترنت و ضرورت داشتن وب سایت برای رونق تجارت و کسب و کار ، قطعا تعداد زیادی از مدیران شرکت ها و مشاغل تصمیم به راه اندازی وب سایت جهت افزایش فروش و یا ارائه ی خدمات خود گرفته اند.

همانطور که همه می‌دانیم اولین مرحله‌ی راه اندازی وب سایت، سفارش طراحی سایت به یک شرکت ارائه دهنده‌ی خدمات طراحی وب می‌باشد. اما اگر کنجکاو هستید بدانید که پس از سفارش طراحی سایت، چه مراحلی برای طراحی وب سایت شما طی می‌شود در این مقاله با ما همراه باشید.

مراحل طراحی وب سایت

۱. معمولا شخص سفارش دهنده یک طرح کلی از ظاهر و امکانات وب سایت مد نظر دارد که آن را برای طراح بازگو می‌کند. پس از این مرحله، طراح یک طرح اولیه روی کاغذ کشیده و پس از اتمام ، آن را روی فتوشاپ پیاده سازی می‌کند (ممکن است به جای فتوشاپ از هر نرم افزار طراحی گرافیکی دیگری نیز استفاده شود)

۲. طرح اولیه‌ی پیاده شده در فتوشاپ در قالب یک عکس به شخص سفارش دهنده ارائه می‌شود و در صورتی که طرح مورد قبول واقع شد کار برای پیاده سازی وب سایت آغاز می‌شود و در غیر این صورت با توجه به نیاز و تذکرات سفارش دهنده، تغییرات لازم اعمال می‌شوند.

۳. در مرحله‌ی بعدی تبدیل طرح فتوشاپ به HTML و CSS انجام می‌شود. به این معنی که عکسی که مورد تایید مشتری قرار گرفته است باید توسط کدهای HTML و CSS پیاده سازی شود تا مرحله‌ی ابتدایی طراحی سایت کامل شده و قابل نمایش در مرورگرهای اینترنتی (مانند کروم، فایرفاکس، اینترنت اکسپلورر و…) باشد. پس از انجام این کار ما یک وب سایت خالی و خام داریم که تقریبا هیچ قابلیتی ندارد.

۴. در این مرحله با توجه به امکانات درخواست شده توسط مشتری و همچنین تخصص برنامه نویس، با استفاده از یک زبان برنامه نویسی تحت وب (PHP ، Asp.Net ، Perl و ..) امکانات خواسته شده به سایت خامی که در مرحله‌ی قبل طراحی شده است اضافه می‌شود که خود این مرحله شامل بخش‌هایی مانند طراحی الگوریتم، طراحی بانک اطلاعاتی، برنامه نویسی و… می‌باشد که به دلیل تخصصی بودن این مباحث از حوصله‌ی این مقاله خارج است و در مقالات دیگر به طور مفصل در مورد هریک از این مراحل توضیح خواهیم داد.

۵. تا این مرحله سایت کامل شده است و آماده‌ی بارگزاری و استفاده می‌باشد اما قبل از آن باید به فکر ثبت دامنه و خرید هاست باشید. منظور از ثبت دامنه همان انتخاب نام برای وب سایت است و منظور از خرید هاست، اجاره‌ی فضا برای قراردادن فایل‌های طراحی و برنامه نویسی شده وب سایتتان می‌باشد. (معمولا در اکثر مواقع این مراحل نیز توسط طراح وب سایت انجام می‌گیرد و هزینه‌ی آن به صورت جداگانه از مشتری دریافت می‌گردد)

۶. در آخرین مرحله ، پس از بارگزاری کامل و راه‌اندازی وب سایت ، اطلاعات لازم به مشتری ارائه می‌گردد و در صورت نیاز جلسه‌ای جهت آموزش کار با وب سایت برای مشتری قرار داده می‌شود تا نحوه‌ی استفاده از وب سایت را فرا بگیرد.

نکته : مراحل ذکر شده در این مقاله ، روال کاری استاندارد طراحی سایت را بیان می کند و طبیعتا ما نیز بر پایه‌ی همین مراحل ، کار طراحی وب سایت را انجام می‌دهیم اما ممکن است همکاران ما روش‌های گوناگون و متفاوتی برای این کار در نظر بگیرند که بسته به سیاست کاری آن‌ها متفاوت با آنچه در این مقاله ذکر شده است باشد.

One thought on “در مراحل مختلف طراحی سایت چه می گذرد؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *