سئو چیست

بر اساس تعریف امروز، سئو چیست؟

شاید اگر چند سال قبل قصد نوشتن چنین مقاله‌ای را داشتم بسیار راحت و سریع در مورد اصول ابتدایی سئو و بهینه سازی سایت طبق راهنمای گوگل و شاید برخی نکاتی که همه‌ی ما کم و بیش آن‌ها را تجربه کرده‌ایم می‌نوشتم اما قطعا همه‌ی فعالان وب فارسی می‌دانند که در زمینه‌ی سئو اوضاع بسیار فرق کرده و دیگر مثل چند سال قبل نمی‌توان به راحتی الگوریتم‌های گوگل که امروزه از هوش مصنوعی بسیار پیشرفته و سطح بالایی برخوردارند را دور زد.

اما سوالی که شاید امروزه ذهن بسیاری از وبمسترها را درگیر کرده باشد این است که:

واقعا سئو چیست ؟

  • آیا همین نکات ساده‌ای که میان کاربران دست به دست می‌شود می‌تواند ما را به صفحه اول گوگل برساند؟
  • چرا گوگل مدام الگوریتم‌های خود را آپدیت می کند؟
  • دلیل کاهش ناگهانی بازدید سایت‌های مختلف چیست؟
  • معیارهای واقعی سنجش میزان اعتبار یک وب سایت توسط گوگل چه چیزهایی هستند؟
  • و سوالاتی از این دست که شاید شما هم با آن‌ها درگیر بوده باشید.

سئو واقعا آن چیزی نیست که ما در وب فارسی می‌بینیم و با آن درگیر هستیم. بهینه سازی سایت فرایندی بسیار پیچیده، حساس، دقیق و تخصصی است که صد البته شیرینی و لذت خاص خود را دارد اما اگر با اطلاعات ناقص و بعضا غلط همراه باشد می‎تواند آسیب‌های جبران ناپذیری به وب سایت ما وارد کند.

پنالایز، جریمه یا پنالتی گوگل

با کشف باگ‌های مختلف الگوریتم‎های گوگل توسط کاربران، ناگهان شاهد به راه افتادن موجی جهت استفاده از آن باگ برای افزایش بازدید وب سایت‎ها می‎شویم اما طولی نمی‎کشد که گوگل آن باگ را کشف کرده و اصلاح می‎کند و با آپدیت الگوریتم‎های خود کسانی که از آن باگ استفاده می‌کنند را جریمه کرده و سایت متخلف را از نتایج اول به صفحات آخر پرتاب می‎کند که به این اتفاق پنالتی (پنالایز یا پنالتی گوگل) می‎گویند.

گوگل همواره در تلاش است که بتواند بهترین نتایج را بر اساس عبارتی که جستو کرده‌اید برای شما به نمایش در بیاورد و دقیقا به همین دلیل است که بهینه سازی و سئو سایت ها از آن حالت قدیمی خود خارج شده و پارامترهای زیادی را درگیر خود کرده است.

به عنوان مثال ، شاید از نظر شما صفحه‌ی درباره ما و یا تماس با ما جزو صفحات کم اهمیتی برای یک وب سایت باشند و ایجاد آن را جزو اولویت‌های آخر وب سایت خود در نظر بگیرید اما جالب است بدانید یکی از پارامترهایی که برای گوگل اهمیت زیادی دارد صفحات ثابت وب سایت‌ها (Static Elements) هستند که می توانند نقش مهمی در افزایش امتیاز وب سایت شما نزد گوگل داشته باشند.

نتیجه گیری

پس فراموش نکنیم که سئو دیگر قرار دادن چند متا تگ مانند Description ،Keyword ،Robots و تگ‌هایی مانند H1 ، H2 و… نیست بلکه فرایندی بسیار پیچیده‌تر و تخصصی‌تر است که نیاز به زمان، تجربه و مطالعه‌ی فراوان دارد که در این میان نباید نقش تجربه را کمتر از سایر عوامل در نظر گرفت زیرا با استفاده از تجربه و آزمون و خطا، نادرست بودن نکات و مواردی که برای اکثر کاربران به امری بدیهی تبدیل شده‌اند اثبات شده و متاسفانه بسیاری از کاربران به علت عدم آگاهی کافی کماکان از برخی نکات نادرست و منسوخ شده برای بهینه سازی سایت خود استفاده می‌کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *