طراحی سایت ریسپانسیو

اهمیت طراحی سایت واکنشگرا در سئو

با گسترش استفاده از موبایل و تبلت میان کاربران و سهولت دسترسی به اینترنت بر روی موبایل، تعداد کاربرانی که با استفاده از تبلت و موبایل به وبگردی و گشت و گذار در اینترنت می‌پردازند به شدت رو به افزایش است و بر اساس اعلام موتور جستجوی محبوب گوگل، برای اولین بار در تاریخ اینترنت تعداد جستجوهای انجام شده توسط موبایل از جستجوهای عادی پیشی گرفت و این به معنی تعداد بسیار زیاد کاربران موبایل که در حال وبگردی بر روی گوشی خود هستند می‌باشد.

کمی دور از منطق است اگر بخواهیم این حجم عظیم از کاربران را نادیده گرفته و وب سایتمان را به شکل سنتی و تک حالته طراحی کنیم زیرا کاربران موبایل هنگام کار با وب سایتی که برای نمایش روی موبایل بهینه نباشد دچار مشکلاتی خواهند شد که رفته رفته ترجیح می‌دهند که دیگر از آن وب سایت بازدید نکنند و این یعنی شکست!

بزرگترین هدف موتورهای جستجو، نمایش بهترین نتایج برای جستجوی انجام شده می‌باشد و در صورتی که کاربر پس از جستجو وارد وب سایتی شود که برای نمایش روی موبایل بهینه سازی نشده است، به زودی آن وب سایت را ترک می‌کند و در اینجا موتور جستجو از هدف اصلی خود یعنی نمایش بهترین نتیجه فاصله گرفته است. به همین دلیل گوگل اهمیت بسیار زیادی برای واکنشگرا (ریسپانسیو) بودن یک وب سایت قائل است و طبق اعلام رسمی، الگوریتم خود را به صورت Mobile First Indexing تغییر داد. به این معنی که از این پس خزنده‌های گوگل در ابتدا نسخه موبایل وب سایت را بررسی می‌کنند و در صورت عدم وجود نسخه موبایل به سراغ نسخه دسکتاپ می‌روند و بدیهی است که اگر وب سایت شما نسخه موبایل نداشته باشد امتیاز منفی از سوی گوگل دریافت خواهید کرد و به زودی در کلمات کلیدی اصلی رتبه‌ی خود را از دست خواهید داد.

معمولا وب سایت‌های بهینه برای نمایش در موبایل و تبلت، از یکی از دو حالت زیر استفاده می‌کنند:

  1. طراحی نسخه موبایل به صورت مجزا
  2. طراحی وب سایت به صورت واکنشگرا (ریسپانسیو)

طراحی نسخه موبایل به صورت مجزا

در این روش یک نسخه‌ی مجزا از وب سایت برای نمایش در موبایل طراحی می‌شود و در صورتی که بازدید کننده از طریق موبایل وارد وب سایت شود به صورت خودکار به نسخه‌ی موبایل هدایت می‌شود. این روش در سال‌های قبل مورد استفاده قرار می‌گرفته است و به علت معایبی که دارد امروزه کارایی خود را از دست داده است و استفاده از آن توصیه نمی‌شود.

طراحی وب سایت ریسپانسیو یا واکنشگرا

بهترین و استانداردترین روش حال حاضر، طراحی وب سایت به صورت واکنشگرا می‌باشد. در این روش، طراحی وب سایت به صورتی انجام می‌پذیرد که اندازه و نوع چیدمان عناصر صفحات با توجه به سایز صفحه نمایش موبایل، تبلت و لپ تاپ تغییر می‌کنند. در واقع تغییری در محتوا ایجاد نمی‌شود و تنها در نحوه‌ی چیدمان و نمایش محتوای صفحات در حالت موبایل، تبلت و لپ تاپ متفاوت است.

سخن پایانی

فراموش نکنید اگر می‌خواهید در رتبه‌های برتر کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کارتان حضور داشته باشید باید مطابق با آخرین و جدیدترین استانداردهای گوگل پیش بروید و در صورتی که تغییری در الگوریتم‌های گوگل ایجاد شد در کوتاه‌ترین زمان ممکن تغییرات را بر روی وب سایتتان اعمال کنید. در صورتی که هنوز وب سایت شما برای نمایش در موبایل و تبلت بهینه نیست، همین حالا دست به کار شوید و در اولین قدم، وب سایت خود را به صورت ریسپانسیو (واکنشگرا) طراحی کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *